VJ Ultra togs emot väl bland traillöpare och inom Swimrun, speciellt för lite längre distanser eller hårdare underlag.
Nu kom Ultra 2. Den ser likadan ut på ovansidan men har två förändringar. Dels har den fått en ”rock plate” i framfoten för att göra den lite mer stabil och minska genomslag. Dessutom har den fått mer av det fantastiska butylgummit under framfoten. Det gör att den nya versionen är stabilare och mer rejäl under framfoten.
VJ Ultra 2 ny sula
Vj ultras gamla sula.

VJ Ultra
VJ Ultra är en trailsko för ultradistanser och stiglöpning, bergslöpning från VJ. För alla er som älskat MAXx, XTRM och Irock kommer detta bli ett bra komplement på längre pass och även som mängdsko.

VJ Ultra 2
VJ Ultra 2 är en trailsko för ultradistanser och stiglöpning, bergslöpning från VJ. För alla er som älskat MAXx, XTRM och Irock kommer detta bli ett bra komplement på längre pass och även som mängdsko.